LoL slovník I. – Skratky

V hre League of Legends je zaužívaných mnoho skratiek, ktoré sa stali bežnou súčasťou v hovorovej reči hráčov. Tu si môžete prečítať, čo dané skratky predstavujú spolu s ich poslovenčenými/počeštenými skomoleninami.

Nenašli ste hľadanú skratku? Dajte vedieť e-mailom alebo napíšte do komentárov, určite sem pribudne.

Za doplnenie ďakujeme: Hrac987, Fazolka a NeoIzzy 🙂

Posledne aktualizované 26.1.2018

YoloQ Slovnik

0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

0-9

2L8 (Too Late) – doslova neskoro. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.
9x  – ak niekto žiada všetkých zúčastnených hráčov (aj nepriateľských), aby niekoho reportli (nahlásili). Príklad: „9x this Annie pls“

A

AA (auto attack) – alebo základný útok (aj automatický útok). Je to útok, ktorý vaša postava vykoná, ak kliknete pravým tlačidlom myši na nepriateľa.

AAS (Archangel’s Staff) – predmet v hre, česky Archandělova hůl.

ABAR (All Bot All Random) – čiže všetci na bot, všetci náhodné (postavy). Obdoba režimu ARAM, ale na mape Summoner’s Rift, kedy si hráči vyberú náhodné postavy a stretnú sa na spodnej linke. Hoci by v rámci zachovania slovosledu mal režim volať All Random All Bot, kvôli skratke ARAB sa to prehodilo, aby to neznelo rasisticky.

AD (Attack Damage) – hodnota fyzického poškodenia, ktoré postava alebo monštrum spôsobuje. Ochranou pred AD útokmi je zbroj (armor).

ADC (Attack Damage Carry) – je určitý druh šampiónov v hre, ktorých sila rastie s postupom hry. Pôvodne sa tak označoval hocikto kto spôsoboval primárne AD poškodenie a ťahal hru, ale najčastejšie to robila trieda hrdinov Marksman (Ostrostřelec) a tak skratka ADC pretrvala ako názov pre marksmanov, kvôli svojej praktickosti.

AFK (Away From Keyboard) – alebo mimo klávesnice, je označenie pre hráčov, ktorí pre rôzny dôvod prestali hrať, odišli od počítača, momentálne neovládajú svoju postavu a nečinne stoja na mieste.

AKA ; A.K.A. (Also Known As) – v preklade tiež známy ako. Myslené v súvislosti s prezývkou. Napr. Jozef Potocký a.k.a. Sizler7 znamená, že človek s daným menom vystupuje (predovšetkým na internete) pod danou prezývkou.

Ali (Alistar) – postava v hre.

AMA (Ask Me Anything) – doslova opýtajte sa ma na čokoľvek. Takto sa označujú zvyčajne vlákna na fórach zakladané známymi hráčmi (pro hráči, streameri, YouTuberi) a ktokoľvek sa ich tam môže opýtať na čokoľvek – nie len v spojitosti s danou hrou.

AoE (Area of Effect) – po našom oblasť účinku. Oblasť v ktorej pôsobí dané kúzlo, resp. jeho kladný alebo negatívny účinok.

AP (Ability Power) – hodnota magického poškodenia, ktoré postava alebo monštrum spôsobuje. Ochranou pred AP útokmi je magická odolnosť (MR, MagRes).

APC (Ability Power Carry) – v podstate to isté ako ADC, ale na rozdiel od fyzického (AD) poškodenia, spôsobuje magické (AP). Zvyčajne sa tak označujú mágovia alebo celkovo postavy stavajúce AP predmety, ktoré ťahajú hru.

ARAM (All Random All Mid) – čiže všetci náhodné (postavy), všetci na mid. Je to herný režim na mape Howling Abyss, kde hráči dostanú náhodnú postavu a všetci sa stretnú na jedinej, stredovej lajne, kde prebieha zápas.

ArPen (Armor Penetration) – čiže prieraznosť zbroje. Údaj ktorý napovedá, koľko bodov zbroje nepriateľa váš útok odignoruje.

AS (Attack Speed) – čiže rýchlosť útoku,udáva sa v hodnote „útok za sekundu“.

B

B (Back ; Base) – čiže späť alebo základňa. Zvyčajne tak spoluhráč oznamuje tímu, že sa vracia späť do základne. Teleport do základne je tiež prednastavený na klávese B.

Bai ; Bei – skomolenina anglického pozdravu Bye (pre viac info pozri skratku BB nižšie).

BB (Bye Bye) – skratka pre anglický rozlúčkový pozdrav. Niečo ako naše čus alebo maj sa.

BC (Black Cleaver) – predmet v hre, česky Černá sekera.

BD (Backdoor) – v preklade zadné dvierka. Taktika, kedy sa jeden člen tímu nepozorovane prešmykne do nepriateľskej základne (ktorá už nemá vstupné strážne veže) a sám útočí na inhibítory alebo samotný Nexus.

BE (Blue essence) – skratka pre modrú esenciu, menu za ktorú si môžete kúpiť šampiónov a runové stránky v hre.

BF (B.F. Sword) – predmet v hre, česky KV Meč. Skratka BF znamená Big Fucking Sword a česká obdoba Kurva velký Meč.

BG (Bad Game) – alebo zlá hra. Túto skratku píšu hráči na konci hry, ak si hru neužívali a berú ju ako stratu času.

Blitz (Blitzcrank) – postava v hre.

BM (Bad Manners) – čiže nevhodné správanie. Tak sa označuje konanie hráčov, ktorí nerešpektujú spoluhráčov alebo súperov (tancujú na mŕtvolách, vysmievajú sa ostatným, spamujú smiech gestá alebo odznaky za majstrovstvo šampióna) a celkovo sa správajú detinsky.

Bo (Best of X) – označenie pre turnajové série, kedy sa X nahrádza istým číslom. Znamená to, že tím ktorý chce vyhrať, musí vyhrať viac ako polovicu zápasov z danej best of série. Inak povedané – je to označenie série hranej na počet víťazných zápasov. Číslo udáva, koľko zápasov sa v danej sérii odohrá. Príklad: Bo5 (Best of 5) znamená, že tím musí vyhrať 3 hry z piatich, aby postúpil (takže maximálny možný počet hier je 5). Bo1 znamená, že po prvej prehre tím vypadáva lebo sa hrá len na 1 víťazné kolo.

BoRK ; BotRK (Blade Of The Ruined King) – predmet v hre, česky Čepel Padlého krále.

Bot (Bot Lane) – čiže dolná linka na mape Summoner’s Rift.

Bot (Robot) – počítačom kontrolovaný šampión.

BRB (Be Right Back) – alebo hneď som späť. Toto píšu hráči, ktorí si musia odskočiť od počítača, ale plánujú sa vrátiť (na rozdiel od AFK) alebo ak idú do bázy na nákup.

BT (Bloodthirster) – predmet v hre, česky Krvežíznivec.

BTW (By The Way) – v preklade mimochodom.

BV (Banshee’s Veil) – predmet v hre, česky Závoj Paní smrti.

BYOC (Bring your own computer) – po našom prineste si svoj vlastný počítač. S touto skratkou sa stretnete na propagačných materiálov video herných turnajov, na ktoré si je nutné priniesť vlastný počítač (ak chcete hrať súťažne).

C

Cait (Caitlyn) – postava v hre.

Cass ; Cassio (Cassiopeia) – postava v hre.

CBA (Can’t be arsed) – doslova absolútne ma to netrápi. Toto vám môže napísať spoluhráč, ktorého prosíte aby sa k vám pridal a spoločne ste mohli napr. zabiť draka, ale on to má na saláme a radšej si farmí prázdnu lajnu.

CC (Crowd Control) – doslova ovládanie davu. Skratka označuje všetky schopnosti postáv alebo predmetov, ktoré ovplyvňujú pohyblivosť postáv a schopnosť používania schopností. Konkrétne: stun, slow, root, snare, taunt, fear, blind, immobilization, suppression, sleep a pod.

CD (Cooldown) – v češtine přebíjecí doba. Je to čas, ktorý musí uplynúť od použitia aktívky predmetu alebo šampiónovej schopnosti, kým ju bude možné použiť znova.

CDR (Cooldown reduction) – faktor skracujúci čas nabíjania abilít a aktívok predmetov. Udáva sa v percentách. Maximálna dosiahnuteľná hodnota je -45%.

Chall (Challenger) – skratka pre označenie Challenger divízie v hodnotených zápasoch alebo hráčov v tejto divízii. Najvyššia možná priečka v hre.

Champ (Champion) – v preklade šampión. Postava, za ktorú je možné hrať v hre League of Legends. Vyslovujte ako čamp (UK) alebo čemp (USA).

Cho (Cho’Gath) – postava v hre.

Coop (Cooperative)spoločná hra ľudí proti botom. Celý názov tohto herného režimu je Coop vs AI (Spolu proti umelej inteligencii).

Cow – doslova krava. Ďalšia skratka pre postavu v hre menom Alistar.

CS (Creep Score ; Creeps Slain) – čiže skóre za creepov. Schopnosť zasadiť smrteľnú ranu počítačom ovládanému nepriateľovi (minion, príšera z džungle alebo nepriateľský pet), za ktorú dostanete skúsenostné body a peniaze. CSing – čiže schopnosť dorážať creepy – je veľmi dôležitá pre väčšinu rolí v hre.

Custom (Custom Game) – čiže vlastná hra. Hra, ktorú vytvoríte vy alebo niekto známy, a hrá sa na mape a proti nepriateľom, ktorých si sami zvolíte. Vhodné na tréning alebo duelovanie v súkromí.

Cya (See you) – rozlúčkový pozdrav, niečo ako naše dovi. V angličtine sa písmená C a Y vyslovujú ako „sí“ a „jú“, čo znie rovnako ako výslovnosť See you, čo je skrátená verzia See you later – Vidíme sa neskôr.

D

DC (Disconnected) – v preklade odpojené. Označenie pre hráča ktorý sa náhle, neplánovane odpojil z hry v dôsledku technického problému (výpadok prúdu alebo internetu, spadol Windows alebo LoL a pod.). Nemýliť si s AFK!

Def (Defend) – čiže obrana alebo ako príkaz: bráňte. Skratka sa používa keď chcete spoluhráčov poprosiť aby bránili určitú časť mapy (napr. def mid – znamená aby všetci bránili stredovú linku, a pod.)

Dia (Diamond) – skratka pre označenie Diamantovej divízie v hodnotených zápasoch alebo pre hráča hrajúceho v danej divízii.

Dia (Diana) – meno postavy v hre.

DMG (Damage) – doslova poškodenie. Poškodenie spôsobované šampiónmi, príšerami v džunngly, minionmi či vežami.  V hre existujú 2 typy poškodenia – fyzické poškodenie (AD) a magické poškodenie (AP).

Dog ; Doge – vtipná prezívka postavy v hre menom Nasus.

Donger ; Dinger – skratka postavy v hre menom Heimerdinger.

DoT (Damage Over Time) – doslova poškodenie v priebehu času. Je to označenie pre poškodenie, ktoré spôsobí postava alebo predmet postupom času, nie naraz (napríklad kúzlo Ignite, Singedov jed či Dariusova pasívka)

DPS (Damage Per Second) – doslova poškodenie za sekundu. Označuje silu poškodenia postavy/predmetu/schopnosti, ktoré spôsobí v priebehu sekundy.

Draft (Draft Pick) – typ hry, v ktorej hráči najprv zakážu hranie niekoľkých postáv a potom si postupne vyberajú postavy, ktoré chcú hrať. Rovnaký princíp ako v hodnotenom zápase, akurát tu nezískate a  ani nestratíte žiadne body.

Drag ; Drake – skratka pre neutrálne monštrum v džungli – Dragon (drak). Ktokoľvek zabije túto príšeru, jeho celý tím dostane permanentný bonus. Dôležitá súčasť hry.

DW (Don’t Worry) – čiže neboj sa, žiadny strach či nezaťažuj sa tým.

E

E – označenie tretej schopnosti šampiónov, ktorú má každý pôvodne nastavenú na klávese E.

EB (Enemy Blue) – skratka pre označenie nepriateľského modrého buffu.

ER (Enemy Red) – skratka pre označenie nepriateľského červeného buffu.

Etc (Et cetera) – skratka latinského výrazu. V preklade znamená a tak ďalej, resp. atď.

EU (Europe) – označenie pre Európsku divíziu hry League of Legends (zvyčajne v e-športe).

EU LCS (Europe League Championship) – európska profesionálna liga v hraní LoL.

EUNE (Europe & Nordic East) – server pre hru League of Legends určený pre Severnú, Strednú a Východnú Európu.

EUW (Europe West) – server pre hru League of Legends určený pre Západnú Európu.

Eve (Evelynn) – meno postavy v hre.

Exp (Experience) – skratka od slova skúsenosť. U nás sa zaužíval výraz (jeden) exp, (tie) expy a (viac) expov. Jedná sa o body skúseností, ktoré dostáva hráč za zabitie minionov, monštier, protihráčov, ničenie veží a podobne a umožňuje mu to tak postúpiť s hraným šampiónom na novú úroveň. Maximlálna úroveň postavy počas hry je 18.

Ez (easy) – skratka slova easy, čiže ľahké, resp. primitívne jednoduché. Toxická skratka používaná hráčmi ako výsmech, že odohraná hra bola až príliš ľahká, lebo nepriatelia to nevedia hrať.

Ez (Ezreal) – meno postavy v hre.

F

F2P (Free to Play) – čiže hra zadarmo. Označenie pre hry , za ktorých hranie nemusíte platiť. Číslo 2 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „to“.

FB (First Blood) – alebo prvá krv. Je to prvé zabitie v danom zápase, ktoré je oproti ostatným odmenené vyššou čiastkou peňazí.

Fck (Fuck) – skratka jedného z najznámejších anglických slovíčok 😛

FF (Forfeit) – voľne preložiteľné ako vzdať to. Skratka používaná keď niekto z tímu chce, aby váš tím inicioval hlasovanie o vzdaní zápasu v prospech súpera.

FFS (For Fuck’s Sake) – v podstate bezradné zvolanie a prejav vlastnej frustrácie. Teoreticky preložiteľné ako do riti.

Fiddle (Fiddlesticks) – meno postavy v hre.

FK (Free Kill) – doslova zabitie zadarmo. Oznam pre spoluhráčov, že niektorý z nepriateľov urobil chybu – napr. ostal na linke s 50 životmi, a ktokoľvek ho môže zabiť doslova zadarmo.

FL (Friends List) – zoznam priateľov v klientovi League of Legends.

fl (Flash) – skratka pre vyvolávačské kúzlo Flash, česky Skok. Zvyčajne to píše do chatu spoluhráč, ktorý videl nepriateľa použiť toto dôležité kúzlo a dáva tak na známosť, že ho dotyčný nemá k dispozícii a je o to jednoduchšie ho zabiť. Napríklad: Fizz no fl a pod.

FM (Frozen Mallet) – predmet v hre, česky Zmrzlá palice.

FoW (Fog Of War) – doslova hmla vojny. Označenie zatemnenej časti mapy, na ktorej nevidíte pohyb nepriateľského tímu a jeho jednotiek.

FotM (Face of the Mountain) – predmet v hre, česky Tvář hory.

FOTM (Flavour Of The Month) – doslova príchuť mesiaca. Označenie pre hrdinov a ich vlastný build, prípadne taktiku, ktoré boli doteraz neznáme, no rapídne získali popularitu kvôli vysokej výhernosti. Z bývalých FOTM môžeme spomenúť Lethality Graves, Smite + Teleport pre top lanerov a podobne.

FPS (Frames Per Second) – doslova obrázky za sekundu. Číselné označenie kmitania obrazovky. 30 je minimum, ideálny počet je 60 a viac. FPS s hodnotou pod 30 znamená, že budete hru vidieť veľmi sekane.

G

GA (Guardian Angel) – predmet v hre, česky Anděl Strážný.

GP (Gangplank) – meno postavy v hre.

GP5 (Gold per 5 seconds) – čiže generácia zlatiek za 5 sekúnd. Číselný údaj udávajúci koľko zlatiek vám pribudne každých 5 sekúnd, ak si kúpite predmet s takouto schopnosťou.

GPL (Garena Premier League) – profesionálna liga v hraní LoL pre hráčov z juhovýchodnej Ázie.

GG (Good Game) – alebo dobrá hra, túto skratku píšu hráči na konci hry, ak si hru užili a bavili sa.

GJ (Good Job) – doslova dobrá práca. Pochvala spoluhráča, ak sa mu podarilo urobiť niečo dobré (napr. zachrániť spoluhráča, dať kill, ukradnúť Barona a pod.).

GL (Good Luck) – doslova veľa šťastia. Toto si želajú spoluhráči na začiatku hry.

GLHF (Good Luck and Have Fun) – doslova veľa šťastia a bavte sa. Obšírnejšie želanie oproti GL.

Grag (Gragas) – meno postavy v hre.

GTFO (Get the fuck out) – alebo páľ do prdele… slušne povedané. Hráč tak naznačuje inému spoluhráčovi buďto aby sa celkovo odpojil z hry alebo aby odišiel z jeho linky a prestal mu kaziť hru svojou prítomnosťou.

H

H8 (Hate) – doslova nenávisť. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

HAM (Hard as A Motherfucker) – v tomto prípade ham neznamená šunka! Ak o niekom povieme, že do toho ide HAM, myslíme tým, že sa plne odovzdá danej situácii a ide tvrdo za svojím cieľom. Napr. ak hríč vtrhne do boja (vyrovnaného alebno nie) a použije všetky svoje schopnosti a aktívky na predmetoch, len aby si dal kill alebo vyhrall súboj.

HC (hard core) – táto skratka má mnoho významov. Zvyčajne označuje niečo ťažké, náročné alebo ak je niekto do niečoho až príliš „zažraný“.

Hec ; Heca (Hecarim) – meno postavy v hre.

Heim ; Heimer (Heimerdinger) – meno postavy v hre.

HF (Have Fun) – v preklade bavte sa. Želanie spoluhráčom alebo nepriateľskému tímu na začiatku hry.

HP (Health Points ; Hit Points) – doslova body života. Životnosť postavy alebo miniona/monštra/veže. Používa sa aj skratka health – zdravie, alebo cz/sk skomolenina helt.

HP5 (Health Regeneration per 5 seconds) – čiže regenerácia bodov života za 5 sekúnd. Číselný údaj udávajúci koľko bodov života sa vám obnoví každých 5 sekúnd, ak si kúpite predmet s takouto schopnosťou.

I

I b (I base) – doslova idem do základne. Spoluhráč tak oznamuje ostatným, že sa ide tepleportovať do základne a teda na určitý čas nebude prítomný na mape.

IBG (Iceborn Gauntlet) – predmet v hre, česky Pěstnice Ledorozených.

ID (Identification) – doslova identifikácia. Vašimi ID údajmi je napr. váš e-mail, prihlasovacie meno a heslo do hry. NIKDY TIETO ÚDAJE NIKDE NEŠÍRTE, ani ich NIKOMU neposkytujte. Ani kamarátom. Môžete prísť o účet a hodiny hrania. Ak si od vás niekto bude takéto informácie pýtať, nahláste ho.

IDC (I don’t care) – doslova nestarám sa alebo netrápi ma (to).

IDK (I don’t know) – v preklade neviem alebo netuším.

IE (Infinity Edge) – predmet v hre, česky Ostří Nekonečna.

IK (Instant Kill) – čiže okamžité zabitie. Synonymum slov gib, instakill či instagib. Detailnejší popis v sekcii Slovník – Pojmy.

IK (I Know) – doslova ja viem.

IKR (I Know, right?) – modernejšia verzia I know, kedy touto skratkou potvrdíte, že to čo niekjto tvrdí je pravda a zároveň o tom viete. Príklad – Spoluhráč:“Tá Kata je riadne feednutá, čo?“ Vy: „IKR“

IMO (In My Opinion) – skratka pre podľa mňa. Toto píšu hráči ak vyjadrujú svoj názor, ktorý sa nemusí zhodovať s ostatnými.

IMHO (In My Humble Opinion) – rovnaké ako IMO, doplnené o slovo humble – skromný. Čiže – podľa môjho skromného názoru.

Inhib (Inhibitor) – inhibítor je budova v základni tímu, ktorá umožňuje rodenie minionov. Po jej zničení minioni nebudú vysielaní na linku ku ktorej inhibitor patrí, až kým sa sám po čase neobnoví.

Inv (Invite) – doslova pozvánka či pozvi ma. Ak vám to niekto napíše do chatu v klientovi, chce aby ste mu poslali invitation – čiže pozvánku, do hry.

Inv (Invade) – v preklade nájazd alebo vpadnutie. Ak to napíše spoluhráč na začiatku hry, má v pláne napadnúť, resp. vtrhnúť do džungle nepriateľského tímu a ukradnúť buff, prípadne odchytiť a zabiť ich junglera skôr, ako začne hra.

Ire (Irelia) – meno postavy v hre.

IZI (easy) – čiže ľahké, resp. primitívne jednoduché. Toxická skratka používaná hráčmi ako výsmech, že odohraná hra bola až príliš ľahká, lebo nepriatelia to nevedia hrať.

J

J4 ; Jarv, JIV (Jarvan IV) – meno postavy v hre.

Jack ; JitB (Jack in the Box) – názov schopnosti postavy v hre menom Shaco, predvolená na klávese W.

Jay (Jayce) – meno postavy v hre.

JK (Just Kidding) – doslova robím si srandu. Toto sa dopisuje do chatu po vete alebo akcii, ktorá bola myslená ako vtip, ale mohla by vyznieť urážlivo. Prípadne ak niekto urobí očividnú chybu (napr. zaútočí na feednutého nepriateľa pričom sám má málo života).

K

Kar ; Karth (Karthus) – meno postavy v hre.

Kass ; Kassa (Kassadin) – meno postavy v hre.

Kat (Katarina) – meno postavy v hre.

Kay (Kayle) – meno postavy v hre.

KDA (Kills Deaths Assissts) – čiže Zabitia Smrte Asistencie. Je to výpis toho, ako sa vám darilo v hre a čísla predstavujú jednotlivé kategórie. Čiže koľko krát ste zabili nepriateľských hráčov, koľko krát ste počas hry umreli a koľko nepriateľov ste pomohli zabiť.

Ken (Kennen) – meno postavy v hre.

Kench (Tahm Kench) – meno postavy v hre.

Kha (Kha’Zix) – meno postavy v hre.

Kog (Kog’Maw) – meno postavy v hre.

KS (Kill Steal) – teda ukradnuté zabitie. Označenie pre situáciu, kedy spoluhráč príde na miesto boja neskoro (prípadne stojí nablízku ale nezúčastňuje sa boja) a jediným útokom alebo abilitou ukradne zabitie inému spoluhráčovi, ktorý v podstate vykonal všetku prácu.

KS (Kill Secure) – alebo zaistené zabitie. Ak nepriateľ ujde z boja s malým počtom životov, a iný spoluhráč ho dostihne a dorazí. Prípadne ak spoluhráč príde na miesto boja neskoro a jediným útokom dorazí nepriateľa. Občas je ťažké rozoznať kill steal od kill secured, ale inteligentní hráči KS berú ako normálnu súčasť hry a nerobia z toho vedu.

KS (Kill Streak) – hráč sa ocitne na „kill streaku“ ak postupne zabíja nepriateľských šampiónov bez toho, aby medzitým sám umrel. Kill Streak sa začína počítať od tretieho zabitia a zruší sa v momente, keď takýto hráč umrie. Za zabitie hráča ktorý má kill streak dostane ten kto dal smrtiacu ranu a celý jeho tím bonusové goldy.

KYS (Kill Yourself) – doslova zabi sa. Veľmi toxický prejav želania smrti spoluhráčom, za ktorý Riot udeľuje tvrdé tresty. Ak niekto tento výraz použije, po hre mu dajte report.

L

L2P (Learn 2 Play) – doslova nauč sa to hrať. Zvyčajne vám to povedia hráči, ktorí si myslia, že danú hru/situáciu/postavu nezvládate a celkovo je to dosť arogantná skratka. Odporúčame nepoužívať. Číslo 2 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „to“.

L8 (Late) – doslova neskoro. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

LB (LeBlanc) – meno postavy v hre.

LCK (League of Legends Champions Korea) – kórejská profesionálna liga v hraní LoL.

LCL (League of Legends Continental League) – ruská profesionálna liga v hraní LoL.

LCS (League Championship) – voľne preložené ako Šampionát Ligy. Je to skratka označujúca profesionálne hranú e-športovú ligu tejto hry.

Lee (Lee Sin) – meno postavy v hre.

Leo (Leona) – meno postavy v hre.

LF (Looking For) – doslova hľadám. Toto sa píše zvyčajne na fórach, ak niekto niekoho/niečo hľadá (napr. spoluhráčov, určité video, návod, radu…)

LFT (Looking For Team) – čiže hľadám tím. Takto hráči oznamujú, že hľadajú tím, v ktorom by mohli hrať. Bežná je aj skratka LFG (Looking For Group – čiže hľadám skupinu).

LS (Lifesteal) – voľne preložené ako kradnutie života. Určité predmety v hre umožňujú túto funkciu, kedy vami spôsobené poškodenie vracia určité percento späť vám v podobe doplnenia života. Príklad: máte 100 AD a 10% LS. Keď spôsobíte 100 bodov poškodenia, vaša postava sa vylieči za 10 HP.

Liss (Lissandra) – meno postavy v hre.

LJL (League of Legends Japan League) – kórejská profesionálna liga v hraní LoL.

LMS (League of Legends Masters Series) – taiwanská a hong kongská profesionálna liga v hraní LoL.

LoL (League of Legends) – názov tejto hry.

LOL (Laughing Out Loud) – doslova hlasno sa smiať. Skratka používaná ak vás niekto poriadne rozosmeje svojím konaním alebo tým, čo povedal.

LOM (Low On Mana) – voľne preložené ako mám málo many. Toto sa píše do chatu pre tím, aby spoluhráči vedeli, že daný hráč má málo many a preto ak sa strhne boj alebo niečo podobné, nebude môcť využiť všetky svoje dostupné ability. Rozdiel oproti OOM je, že stále má manu aspoň na 1-2 schopnosti.

LP (League Points) – alebo ligové body. Sú to body, ktoré sa získavajú za výhry v hodnotených hrách. Po dosiahnutí 100 bodov sa dostáva hráč do promo série, kde hrá o postup do vyššej divízie.

LPL (League of Legends Pro League) – čínska profesionálna liga v hraní LoL.

Luc (Lucian) – meno postavy v hre.

LW (Last Whisper) – predmet v hre, česky Poslední zašeptání.

M

M8 (Mate) – doslova kamarát či kámo. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

MagPen (Magic Penetration) – čiže prieraznosť magickej odolnosti. Údaj ktorý napovedá, koľko odolnosti na mágiu nepriateľa váš magický útok odignoruje.

Malp ; Malph (Malphite) – meno postavy v hre.

Malz (Malzahar) – meno postavy v hre.

Mao (Maokai) – meno postavy v hre.

Master (Master Yi) – meno postavy v hre.

Master (Master tier) – skratka pre označenie Master divízie v hodnotených zápasoch alebo hráča v tejto divízii. Druhá najvyššia možná divízia v hre.

MB (My Bad) – čiže moja chyba. Používa sa ako ospravedlnenie po tom, ako niečo pokazíme a plne si to uvedomujeme a berieme za to zodpovednosť.

ME (Modrá esence) – skratka pre modrú esenciu, český názov pre menu za ktorú si môžete kúpiť šampiónov a runové stránky v hre.

META (Most Effective Tactics Available) – čiže najefektívnejšia dostupná taktika. Podstatou hry League of Legends je zničiť nepriateľský Nexus. Najefektívnejšia taktika, akou je tento cieľ možné dosiahnuť, sa v skratke nazýva META. Je to súbor zaužívaných pravidiel, ktoré nasleduje väčšina hráčov. T.j. hrajú vybraných hrdinov a vybraným spôsobom s určitými predmetmi.

MF (Miss Fortune) – meno postavy v hre.

MIA (Missing In Action) – skratka používaná na oznámenie spoluhráčom, že vám chýba váš oponent, preto by si mali dávať pozor. Dnes ho nahradzuje populárnejšia skratka – SS.

Mid (Mid Lane) – skratka pre označenie stredovej linky na mape Summoner’s Rift.

Miss (Missing) – doslova chýba. Skratka používaná na oznámenie spoluhráčom, že vám chýba váš oponent, a preto by si mali dávať pozor. Dnes ho nahradzuje populárnejšia skratka – SS – ktorá je odvodená práve od tejto skratky.

MK (Minion Kills) – čiže zabitia minionov. Číslo udávajúce koľko minionov ste počas hry zabili a je to súčasť celkového skóre zabitých počítačom riadených postáv  za hru – CS.

MM (Marksman) – v českej verzii hry ostrostřelec. Skratka pre označenie špecifickej triedy postáv. Skôr sa používa zaužívaná skratka ADC.

MMR (MatchMaking Rating) – veľmi voľne sa to dá preložiť ako hodnotenie vyhľadávania hier. Je to systém hodnotenia vašich výkonov v hre, ktorý sa na základe výsledkov (resp. ako dobre/zle vám to ide) vás snaží zaradiť do skupiny hráčov s podobnými zručnosťami. Mal by zabrániť, aby sa v hodnotenom zápase proti sebe stretli napr. bronze hráči a diamond hráči, MMR systém taktiež ovplyvňuje koľko LP získate za výhru hodnoteného zápasu a koľko naopak stratíte za prehru. Presné fungovanie systému nie je verejne známe, aby sa zabránilo jeho zneužívaniu. Solo Que, Flex Que aj Blind Pick majú každý vlastné MMR hodnotenie.

MMT ; MMNT (Moment) – v preklade moment, chvíľa. Možné použiť aj v zmysle „počkaj chvíľu„.

MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) – typ hry viacerých hráčov kombinujúci prvky RPG a RTS hier. Príklady: LoL, DotA 2, Smite a pod.

Mord ;Morde (Mordekaiser) – meno postavy v hre.

Morg (Morgana) – meno postavy v hre.

MP5 (Mana Regeneration per 5 seconds) – čiže regenerácia bodov many za 5 sekúnd. Číselný údaj udávajúci koľko bodov many sa vám obnoví každých 5 sekúnd, ak si kúpite predmet s takouto schopnosťou.

MPen ; MagPen (Magic Penetration) – čiže prieraznosť magickej odolnosti, údaj ktorý napovedá, koľko bodov odolnosti na mágiu nepriateľa váš magický útok odignoruje.

MR (Magic Resistance) – v preklade magická odolnosť. Ekvivalent zbroje, avšak MR chráni pred magickými útokmi nepriateľov.

MS (Movement Speed) – čiže rýchlosť pohybu. Tento číselný údaj ukazuje, ako rýchlo sa postava pohybuje po mape.

Mumu (Amumu) – meno postavy v hre.

Mundo (Dr.Mundo) – meno postavy v hre.

MVP (Most Valuable Player) – doslova najhodnotnejší hráč. Označenie pre hráča, ktorý sa najviac zaslúžil o výhru tímu. Oficiálne sa táto cena udeľuje po skončení majstrovstiev sveta, jednému z členov výherného tímu. Ale občas spoluhráči alebo protihráči takto vyjadria pochvalu niektorému z hráčov, ktorý naozaj poťahal daný tím k víťazstvu.

N

N1 (Nice One) – doslova pekne. Pochvala spoluhráča za dobrý výkon nedávnej akcie.

NA (North America) – server pre hru League of Legends určený pre Severnú Ameriku a Kanadu. Rovnako označenie pre severoamerickú divíziu profesionálnych zápasov LoL v e-športe.

NA LCS (North America League Championship) – severoamerická profesionálna liga v hraní LoL.

Naut ; Nauti (Nautilus) – meno postavy v hre.

NC (No Comment) – čiže bez komentára.

Nid ; Nida (Nidalee) – meno postavy v hre.

NJ (Nice Job) – doslova pekná práca. Rovnaký typ pochvaly ako N1 či GJ.

Noc ; Noct (Nocturne) – meno postavy v hre.

NP (No problem) – v preklade pohoda alebo žiadny problém či niet za čo.

NZ (Není zač) – keďže ide o český výraz, obkec okolo snáď nie je potrebný. Pre anglicky hovoriacich hráčov môžete použiť anglický ekvivalent YW.

O

OB (Our Blue) – skratka pre označenie nášho modrého buffu.

OBS (Open Broadcaster Software) – program zadarmo, masívne využívaný na streamovanie a nahrávanie videí z hier, plochy a podobne. Dá sa prepojiť s YouTube a Twitch.tv

OG (Original) – doslova originál.

OMG (Oh My God) – v preklade bože môj alebo pre boha.

OMFG (Oh My Fucking God) – silnejšia verzia OMG.

OMW (On My Way) – v preklade som na ceste. Informácia pre spoluhráčov, že dotyčný hráč smeruje na určené miesto a čoskoro tam bude.

OOM (Out Of Mana) – v preklade bez many. Informácia pre spoluhráčov, že dotyčný hráč nemá manu a preto nemôže používať svoje kúzla a schopnosti. V podstate je to upozornenie, aby ste nečakali od neho pomoc, pretože na to nemá prostriedky.

OP (Overpowered) – označenie pre predmet alebo hrdinu, ktorých sila je neprirodzene veľká a narušujú tak rovnováhu hry. Voľne preložiteľné ako príliš silné.

OP (Original Post) – čiže pôvodný príspevok. Táto skratka sa používa na fóre a označuje sa ňou prvý, čiže originálny príspevok. Napr: súhlasím s OP, že nerf si daná postava zaslúžila.

OPL (Oceanic Pro League) – oceánska profesionálna liga v hraní LoL pre hráčov z Austrálie, Nového Zélandu a okolia.

OR (Our Red) – skratka pre označenie nášho červeného buffu.

Ori (Orianna) – meno postavy v hre.

OTP (One Trick Pony) – skratka a označenie pre niekoho, kto hrá výlučne iba jedného šampióna (zvyčajne na veľmi vysokej úrovni).

OTW (On The Way) – v preklade na ceste. Rovnaký význam ako OMW.

P

P (Passive) – pasívna schopnosť hrdinov. Po našom pasívka.

P2W (Pay 2 Win) – doslova platiť si za výhru. Takto sa označujú zvyčajne online hry, kde si musíte za peniaze kupovať vylepšenia do hry (napr. lepšie zbrane a výbavu), aby ste mali šancu vyhrať a ak si to nekúpite, nemáte najmenšiu šancu. Číslo 2 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „to“.

P4A (Pay 4 Advantage) – alebo zaplatiť si za výhodu. Takto sa označujú zvyčajne online hry, kde si môžete za peniaze kupovať vylepšenia do hry (napr. lepšie zbrane a výbavu), aby ste si zvýšili šancu uspieť a vyhrať proti ostatným hráčom. Rozdiel oproti P2W je, že všetko čo si kupujete za peniaze, je možné kúpiť aj za hernú menu, ale bude vám to trvať dlhšie. Skvelým ríkladom P4A hry je Heartstone. Číslo 4 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „for“.

Pant ; Panth (Pantheon) – meno postavy v hre.

PBE (Public Beta Enviroment) – verejný testovací beta server, kde si môžete vytvoriť osobitný účet a hrať s postavami a predmetmi tak, ako ich plánujú autori hry v najbližšej dobe zmeniť. V podstate ide o testovacie pieskovisko nadchádzajúcich zmien, kde máte dostupných všetkých šampiónov, runy a skiny.

PD (Phantom Dancer) – predmet v hre, česky Tančící přézrak.

Pen ; Pene (Penetration) – skratka pre slovo penetrácia. Kedysi sa používala na označenie penetrácie zbroje alebo magickej odolnosti, dnes už len mag. odolnosti. Penetráciu zbroje nahradila mechanika Lethality.

Penta (Pentakill) – keď sa jednému hráčovi podarí zabiť všetkých päť protihráčov v krátkom časovom úseku.

PFE (Pulsfire Ezreal) – meno postavy v hre, so skinom Pulsefire.

Plat (Platinum) – skratka pre označenie Platinovej divízie v hodnotených zápasoch alebo hráčov hrajúcich v tejto divízii.

PLS (Please) – skratka od prosím.

Pot (Potion) – čiže nápoj. Označenie pre Health Potion – dopĺňa body života alebo jeden z dostupných elixírov.

Pro (Professional) – doslova profesionál. Označenie pre profesionálnych alebo veľmi skúsených hráčov.

PvE (Player versus Enviroment) – čiže hra reálnych hráčov proti počítačovým nepriateľom. Napríklad hra proti botom.

PvP (Player versus Player) – čiže hra reálnych hráčov proti iným reálnym hráčom.

Q

Q – označenie prvej schopnosti, ktorú má každý šampión pôvodne nastavenú na klávese Q.

QQ – znázorňuje dvojicu plačúcich očí, čím sa v textovej forme dá vyjadriť smútok. Napr: „Nepriateľ mi ušiel s 5hp a nedal som kill… QQ“

QSS (Quicksilver Sash) – predmet v hre, česky Rtuťový pás.

R

R – označenie štvrtej, ultimátnej schopnosti, ktorú má každý šampión pôvodne nastavenú na klávese R.

Raka (Soraka) – meno postavy v hre.

Rank ; Ranked – v prípade skratky sa jedná o skrátenie spojenia „ranked game“, čiže hodnotená hra. Rank môže taktiež poukazovať na pozíciu v hodnotenom rebríčku.

Rdy (Ready) – skratka pre slovo pripravený.

Re (reappear, retract) – skratka pre slovo znovuobjavenie sa, alebo beriem späť. Spoluhráč tým neguje pred tým hlásenú informáciu (napr. že nepriateľ zmizol alebo nemá životy).

Rec (Recall) – označenie pre kúzlo, ktoré vás do niekoľko sekúnd teleportuje do základne. Prednastavené je na klávese B.

Ren ; Rene (Renekton) – meno postavy v hre.

Reng ; Rengo (Rengar) – meno postavy v hre.

Rek (Rek’Sai) – meno postavy v hre.

Rekt – skomolenina používaná na označenie situácie, v ktorej hráč (alebo viacerí) zomrel v priebehu pár sekúnd od stretu s nepriateľom. Pôvod pochádza zo slova wrecked – čiže rozbitý/zničený, ktoré sa vyslovuje ako [rekt]. Rovnako sa tento výraz stal obľúbeným aj preto, že výslovnosť pripomína skratku od slova rektum (análny otvor), čím sa naznačuje, že daný hráč ktorý práve zomrel bez šance na protiútok, bol v podstate znásilnený alebo „hral na hovno“.

Req (Requiem) – skratka pre ultimátnu schopnosť postavy menom Karthus, prednastavenú na klávese R.

RIP (Rest In Piece) – anglická skratka pre odpočívaj v pokoji. Toto sa píše, ak niekto nečakane zomrie, prípadne keď nejaká zmena v hre odstráni istú schopnosť/predmet prípadne ak sa kvôli zmenám stane nejaká postava nehrateľnou (napr. „omg rip Sejuani 2016). Používa sa aj vtipnejšia verzia RIP IN PEPPERONI.

RLY (Really) – čiže skutočne. Slovo myslené sarkasticky alebo ofenzívne, závisí na situácii, ale v nižích ligách je to skôr prejav toxicity. Napr. jungler umrie na red buffe a top laner na to napíše „rly?“

RNG (Random Number Generator) – čiže náhodne generované čísla. RNG je súčasť mnohých hier, nemá zmysel to rozpisovať. RNG mechanika v hre LoL je „šanca na kritický zásah“.

RNG (Range) – doslova dosah. Myslí sa tým dosah útoku napríklad veže, základného útoku šampióna alebo vzdialenosť do akej môže postava zosielať kúzla.

RoA (Rod of Ages) – predmet v hre, česky Hůl věků.

ROFL (Rolling On Floor Laughing) – v preklade váľať sa po zemi od smiechu. Bežne používaná skratka ak niekto povie/urobí niečo skutočne veľmi smiešne.

ROFLMAO (Rolling On Floor Laughing My Ass Off) – vyšší stupeň ROFL zahŕňajúci análny otvor smejúceho sa človeka, čo však nedokážem presne preložiť do slovenčiny :/

RP (Riot Points) – body, ktoré je možné získať zakúpením za reálne peniaze. Tieto body je možné použiť na nákup skinov alebo iných kozmetických zmien, ktoré nijako neovplyvňujú hru samotnú.

Rylai (Rylai’s Crystal Scepter) – predmet v hre, česky Rylaino křišťálové žezlo.

S

Sej ; Seju (Sejuani) – meno postavy v hre.

Shroom – skratka od slova mushroom – čiže hríb. Označenie ultimátnej ability Noxious Trap, ktorú má hrdina menom Teemo prednastavenú na klávese R a vyzerá ako hríbik.

Shyv (Shyvana) – meno postavy v hre.

Siv (Sivir) – meno postavy v hre.

Skar (Skarner) – meno postavy v hre.

Sora (Soraka) – meno postavy v hre.

SR (Summoner’s Rift) – názov mapy na ktorej sa hrá klasický režim hry, česky Vyvolávačův žleb.

Srsly (Seriously) – skratka znamená vážne, fakt alebo skutočne. Zvyčajne sa používa v obviňovacom tvare ak niekto z hráčov urobí hlúposť. napr. ak spoluhráč rozpúta súboj sám proti trom, zomrie a iný spoluhráč napíše niečo na štýl „srsly, dude?“ čiže „to ako fakt, kámo?

SS (Miss) – skratka, ktorou hráč informuje ostatných, že mu zmizol protihráč z dohľadu. Sú to posledné 2 písmenká slova miss, čo znamená chýbať. Momentálne preferovaný, kratší ekvivalent skratiek MIA alebo MISS.

Strat (Strategy) – čiže stratégia.

Sum ; Summ (Summoner) – skratka pre Summoner Spell čiže Vyvolávačské kúzlo. Túto skratku píšu do chatu spoluhráči, ak nepriateľ odpáli obidva Summoner spelly, napr. Flash a Heal. Namiesto toho aby zbytočne vypisovali osobitne použitie oboch kúzel (nech sú hocijaké), je jednoduchšie a rýchlejšie napísať napr. Irelia no summs.

SUPP (Support) – doslova podpora. Skratka pre označenie špecifickej role v tíme.

SV (Spirit Visage) – predmet v hre, česky Otisk duše.

T

Tahm (Tahm Kench) – meno postavy v hre.

TBA (To Be Announced) – doslova ešte len bude ohlásené. Označenie pre niečo čo ešte nemá presný dátum vydania. Napríklad vydanie nového šampióna bude ešte len oznámené, čiže TBA čoskoro.

TBH (To Be Honest) – doslova aby som pravdu povedal či pravdupovediac. napr. „tbh you lost us the game“ – čiže  „pravdupovediac ty si nám prehral celú hru„.

TCL (Turkey Champions League) – turecká profesionálna liga v hraní LoL.

TF (Twisted Fate) – meno postavy v hre.

TF (Trinity Force) – predmet v hre, Trojsíla.

TF (Team Fight) – čiže tímový súboj. Súboj, kedy sa stretnú 4-5 hráči z každého tímu a zvedú vzájomný boj. Aby sa predišlo mýleniu si skratky pre boj s menom hrdinu alebo názvom predmetu, táto skratka sa zvykne písať malými písmenami.

TL;DR (Too Long ; Didn’t Read) – doslova znamená Príliš dlhé ; Nečítal som to. Ďalšia skratka z fóra. Používa sa na začiatku odpovede na nejaký extrémne dlhý príspevok, ktorý ste ani neprečítali celý, práve pre jeho obsažnosť. Ak to napíšete na začiatok svojej odpovede, naznačujete čitateľom, že ste pôvodný príspevok nečítali celý a teda možno poviete niečo, čo tam riešil aj autor. Ak ste sami autormi extrémne dlhého článku, môžete po dopísaní vynechať riadok, zadať túto skratku, znova vynechať riadok, a následne 3-4 vetam izhrnúť celý svoj mega dlhý príspevok pre ľudí, ktorých to nezaujíma natoľko aby to čítali celé. Určite to mnohí ocenia.

Top (Top Lane) – označenie pre hornú, najdlhšiu linku mapy Summoner’s Rift.

TOP (Target of Opportunity) – voľne preložené to znamená príležitostný cieľ. Napríklad počas team fightu sa váš tím sústredí na zabitie nepriateľského junglera, no odrazu si uvedomíte, že ich support má 10% životov, preto sa stane vaším TOP a zmeníte pôvodné zameranie práve na tohto polomŕtveho hráča.

TP (Teleport) – skratka pre jedno z Vyvolávačských  kúzel.

Tris ; Trist (Tristana) – meno postavy v hre.

TT (Twisted Treeline) – názov mapy na ktorej hrajú trojčlenné tímy. Česky Pokroucená alej.

T_T – doslova skratka two tears čiže dve slzy, ale zároveň to s trochou fantázie pripomína 2 zatvorené oči, z ktorých tečú slzy ( podtržník sú ústa). Vyjadrenie smútku. Napr. ak nám ujde nepriateľ s 3 bodmi života.

Tryn ; Trynda (Tryndamere) – meno postavy v hre.

TY (Thank You) – skratka pre ďakujem alebo díky.

U

U2 (you too) – skratka pre výraz ty tiež. Používa sa zvyčajne ako odpoveď na kompliment, keď chcete ukázať spoluhráčovi, že sa vám to podarilo aj jeho zásluhou. Napríklad ak jungler gankne linku, vy si dáte kill a on vám napíše „gj“, patrí sa odpovedať „u2“ pretože aj vďaka nemu sa vám ten kill podarilo získať.

Ult ; Ulti (Ultimate) – označenie pre ultimátnu, čiže najsilnejšiu schopnosť každého šampióna. Štandardne je prednastavená na klávese R.

UP (UnderPowered) – voľne preložené ako príliš slabý. Je to opak OP. Keď je nejaký predmet, šampión alebo mechanika tak slabá, až sa to neoplatí hrať.

V

V ; VS (Versus) – v preklade proti. Touto skratkou sa zvykne označovať vzájomný zápas ako hráčov, tak tímov. Napr. Elements v SK Gaming.

Var (Varus) – meno postavy v hre.

Vel (Vel’Koz) – meno postavy v hre.

Veig ; Veigo (Veigar) – meno postavy v hre.

Vik (Viktor) – meno postavy v hre.

Vlad (Vladimir) – meno postavy v hre.

Voli (Volibear) – meno postavy v hre.

W

W – označenie druhej schopnosti, ktorú má každý šampión pôvodne nastavenú na klávese W.

W8 (Wait) – doslova počkaj. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

W/E ; WE (Whatever) – čiže čokoľvek. Túto skratku hráč použije, ak ho absolútne netrápi, čo sa práve stalo alebo ak chce naznačiť ostatným, aby na to zabudli (zvyčajne preto lebo urobil chybu).

WO (Without) – v preklade bez. Bez niečoho, bez niekoho. Napr. „Lux wo Flash“ znamená, že Lux najbližších pár minút nemá dostupné kúzlo Flash.

FWOTD ; WOTD (First Win Of The Day) – v preklade prvá výhra dňa. Raz za 22 hodín dostane každý hráč za prvú vyhranú hru dňa (PvP alebo Coop) bonus 50 ME a veľkú dávku expov na novú úroveň navyše.

WP (Well Played) – po našom dobre zahrané. Pochvala spoluhráča za dobrý výkon v hre. Na konci hry sa niekedy používa v spojení s GG ako GGWP.

WTF (What the Fuck) – slušne preložené to znamená čo do riti?

WTH (What the Hell) – v preklade čo do pekla?

Wu ; Wuk (Wukong) – meno postavy v hre.

WW (Warwick) – meno postavy v hre.

X

x9 – ak niekto žiada všetkých zúčastnených hráčov (aj nepriateľských) aby niekoho reportli (nahlásili). Príklad: „9x this Yasuo pls“

Xin ; XZ (Xin Zhao) – meno postavy v hre.

Y

Yas (Yasuo) – meno postavy v hre.

Yi (Master Yi) – meno postavy v hre.

Yor (Yorick) – meno postavy v hre.

YW (You’re Welcome) – skratka anglického nemáš za čo. Český ekvivalent je NZ (není zač).

Z

Zil (Zilean) – meno postavy v hre.

Comments
  1. 7 rokov ago
    • 7 rokov ago
  2. 5 rokov ago
    • 5 rokov ago

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.