LoL slovník I. – Skratky

V hre League of Legends je zaužívaných mnoho skratiek, ktoré sa stali bežnou súčasťou v hovorovej reči hráčov. Tu si môžete prečítať, čo dané skratky predstavujú spolu s ich poslovenčenými/počeštenými skomoleninami.

Nenašli ste hľadanú skratku? Dajte vedieť mailom alebo napíšte do komentárov, určite sem pribudne.

Za doplnenie ďakujeme: Hrac987, Fazolka a NeoIzzy 🙂

Posledne doplnené výrazy 15.1.2017: MMR, nz, yw, u2

YoloQ Slovnik

0-9 A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V X Y Z

0-9

2L8 (Too Late) – doslova neskoro. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

9x ; x9 – ak niekto žiada všetkých zúčastnených hráčov (aj nepriateľských), aby niekoho reportli (nahlásili). Príklad: „9x this Annie pls“

A

AA (auto attack) – alebo základný útok či automatický útok. Je to útok, ktorý vaša postava vykoná, ak kliknete pravým tlačidlom myši na nepriateľa.

AAS (Archangel’s Staff) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

ABAR (All Bot All Random) – čiže všetci na bot, všetci náhodné (postavy). Obdoba režimu ARAM, ale na mape Summoner’s Rift, kedy si hráči vyberú náhodné postavy a stretnú sa na spodnej lajne. Hoci by v rámci zachovania slovosledu mal režim volať All Random All Bot, kvôli skratke ARAB sa to prehodilo, aby to neznelo rasisticky.

AD (Attack Damage) – hodnota fyzického poškodenia, ktoré postava alebo monštrum spôsobuje. Ochranou pred AD útokmi je zbroj (armor).

ADC (Attack Damage Carry) – čo je určitý druh hrdinov v hre, ktorých sila rastie s postupom hry. Pôvodne sa tak označovala trieda hrdinov Marksman, ale keďže dnes už môže byť AD carry hocikto kto spôsobuje AD poškodenie a ťahá hru, skratka ADC pretrvala kvôli svojej praktickosti.

AFK (Away From Keyboard) – alebo mimo klávesnice, je označenie pre hráčov, ktorí pre rôzny dôvod prestali hrať, odišli od počítača a momentálne neovládajú svoju postavu.

AKA ; A.K.A. (Also Known As) – v preklade tiež známy ako. Myslené v súvislosti s prezývkou. Napr. Jozef Potocký a.k.a. Sizler7 znamená, že človek s daným menom vystupuje (predovšetkým na internete) pod danou prezývkou.

Ali (Alistar) – postava v hre.

AMA (Ask Me Anything) – doslova opýtajte sa ma na čokoľvek. Takto sa označujú zvyčajne vlákna na fórach zakladané známymi hráčmi (pro hráči, streameri, YouTuberi) a ktokoľvek sa ich tam môže opýtať na čokoľvek – nie len v spojitosti s danou hrou.

AoE (Area of Effect) – po našom oblasť účinku. Oblasť v ktorej pôsobí dané kúzlo, resp. jeho kladný alebo negatívny účinok.

APC (Ability Power Carry) – v podstate to isté ako ADC, ale na rozdiel od fyzického (AD) poškodenia, spôsobuje magické (AP). Zvyčajne sa tak označujú mágovia alebo celkovo postavy stavajúce AP predmety, ktoré ťahajú hru.

ARAM (All Random All Mid) – čiže všetci náhodné (postavy), všetci na mid, je to herný režim na mape Howling Abyss, kde hráči dostanú náhodnú postavu a všetci sa stretnú na jedinej, stredovej lajne kde prebieha zápas.

ArPen (Armor Penetration) – čiže prieraznosť zbroje, údaj ktorý napovedá, koľko zbroje nepriateľa váš útok odignoruje.

AS (Attack Speed) – čiže rýchlosť útoku,udáva sa v hodnote útok za sekundu.

B

B (Back ; Base) – čiže späť alebo základňa. Zvyčajne tak spoluhráč oznamuje tímu, že sa vracia späť do základne a chvíľu nebude prítomný na mape.

Bai ; Bei – skomolenina anglického pozdravu Bey (pre viac info pozri skratku BB nižšie)

BB (Bye Bye) – skratka pre anglický rozlúčkový pozdrav. Niečo ako naše ahoj alebo maj sa.

BC (Black Cleaver) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

BD (Backdoor) – v preklade zadné dvierka. Taktika kedy sa jeden člen tímu nepozorovane prešmykne do nepriateľskej základne (ktorá nemá vstupné strážne veže) a sám útočí na inhibítory alebo samotný Nexus.

BF (B.F. Sword) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode. Skratka BF znamená Big Fucking 😛

BG (Bad Game) – alebo zlá hra, túto skratku píšu hráči na konci hry, ak si hru neužívali a berú ju ako stratu času

Blitz (Blitzcrank) – postava v hre.

BM (Bad Manners) – čiže nevhodné správanie. Tak sa označuje konanie hráčov, ktorí nerešpektujú spoluhráčov alebo súperov (nadávajú, trollia, flamujú, tancujú na mŕtvolách, vysmievajú sa, spamujú smiech, nehrajú tímovo a celkovo kazia hru).

(Best of X) – označenie pre turnajové série, kedy sa X nahrádza istým číslom. Znamená to, že tím ktorý chce vyhrať, musí vyhrať viac ako polovicu zápasov z danej best of série. Inak povedané – je to označenie série hranej na počet víťazných zápasov. Číslo udáva, koľko zápasov sa v danej sérii odohrá. Príklad: Bo5 (Best of 5) znamená, že tím musí vyhrať 3 hry aby postúpil (takže maximálny možný počet hier je 5). Bo1 znamená, že po prvej prehre tím vypadáva lebo sa hrá len na 1 víťazné kolo.

BoRK ; BotRK (Blade Of The Ruined King) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

Bot (Bot Lane) – čiže spodná lajna na mape Summoner’s Rift.

Bot (Robot) – počítačom kontrolovaný hrdina.

BRB (Be Right Back) – alebo hneď som späť. Toto píšu hráči ktorí si musia odskočiť od počítača, ale plánujú sa vrátiť (na rozdiel od AFK) alebo ak idú do bázy na nákup.

BT (Bloodthirster) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

BTW (By The Way) – v preklade mimochodom.

BV (Banshee’s Veil) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

BYOC (Bring your own computer) – po našom prineste si svoj vlastný počítač. S touto skratkou sa stretnete na propagačných materiálov video herných turnajov, na ktoré si je nutné priniesť vlastný počítač (ak chcete hrať súťažne).

C

Cait (Caitlyn) – postava v hre.

Cass ; Cassio (Cassiopeia) – postava v hre.

Cat – v preklade mačka. Môže označovať postavu v hre Nidalee alebo Rengar.

CBA (Can’t be arsed) – doslova absolútne ma to netrápi. Toto vám napr. môže napísať spoluhráč, ktorého prosíte aby sa k vám pridal a spoločne ste mohli napr. zabiť draka, ale on to má na saláme a radšej si farmí prázdnu lajnu.

CC (Crowd Control) – doslova ovládanie davu. Skratka označuje všetky schopnosti postáv alebo predmetov, ktoré ovplyvňujú pohyblivosť postáv a schopnosť používania abilít. Konkrétne: stun, slow, root, snare, taunt, fear, blind, immobilization, suppression.

CD (Cooldown) – voľne preložiteľné ako „čas nabíjania„, doslovný preklad znamená vychladnutie. Je to čas, ktorý musí uplynúť od použitia aktívky predmetu alebo hrdinovej ability, kým ju bude možné použiť znova.

CDR (Cooldown reduction) – faktor skracujúci čas nabíjania abilít a aktívok predmetov. Udáva sa v percentách. Maximálna hodnota je -40%.

Champ (Champion) – v preklade hrdina, šampión. Postava, za ktorú je možné hrať v hre League of Legends. Vyslovujte ako čamp (UK) alebo čemp (USA).

Char (Character) – v preklade postava. Staršia verzia dnes viac populárnejšej skratky Champ.

Cho (Cho’Gath) – postava v hre.

Coop (Cooperative)spoločná hra ľudí proti botom. Celý názov tohto herného režimu je Coop vs AI (Spolu proti umelej inteligencii).

Cow – doslova krava. Ďalšia skratka pre postavu v hre menom Alistar. Jedná sa o Minotaura, ktorý vyzerá ako samec kravy. Takže Cow. 🙂

CS (Creep Score ; Creeps Slain) – čiže skóre za creepov. Schopnosť zasadiť smrteľnú ranu creepovi, za ktorú dostanete skúsenostné body a peniaze. CSing – čiže schopnosť dorážať creepy – je veľmi dôležitá pre väčšinu rolí v hre.

Custom (Custom Game) – čiže vlastná hra. Hra ktorú vytvoríte vy alebo niekto známy, a hrá sa na mape a proti nepriateľom, ktorých si sami zvolíte. Vhodné na tréning alebo duelovanie v súkromí.

Cya (See you) – rozlúčkový pozdrav, niečo ako naše dovi. V angličtine sa písmená C a Y vyslovujú ako „sí“ a „jú“, čo znie rovnako ako výslovnosť See you, čo je skrátená verzia See you later – Vidíme sa neskôr.

D

DC (Disconnected) – v preklade odpojený. Označenie pre hráča ktorý sa náhle, neplánovane odpojil z hry v dôsledku technického problému (vypadol prúd, vypadol mu internet, odpálil sa počítač a pod.). Nemýliť si s AFK!

Def (Defend) – čiže obrana alebo ako príkaz: bráňte. Skratka sa používa keď chcete spoluhráčov poprosiť aby bránili určitú časť mapy (napr. def mid – znamená aby všetci bránili mid lajnu, a pod.)

DMG (Damage) – doslova poškodenie. Poškodenie spôsobované hrdinami, príšerami v džunngly, creepmi či vežami.  V hre existujú 2 typy poškodenia – fyzické (physical dmg) a magické (magic dmg).

Dog ; Doge – pomenovanie postavy v hre menom Nasus, ktorý je v podstate prerastený pes.

Donger ; Dinger – skratka postavy v hre menom Heimerdinger.

DoT (Damage Over Time) – doslova poškodenie v priebehu času. Je to označenie pre poškodenie, ktoré spôsobí postava alebo predmet postupom času, nie naraz.

DPS (Damage Per Second) – doslova poškodenie za sekundu. Označuje postavy/predmety/schopnosti ktoré sa špecializujú na tento typ poškodenia alebo v podstate attack speed.

Draft (Draft Pick) – typ hry, kedy si hráči vyberajú postavy postupne, po poradí, a pred začiatkom výberu kapitán každého tímu zakáže 3 hrdinov, ktorých si nemôže nikto vybrať v danom zápase.

Drag ; Drake – skratka pre neutrálne monštrum menom Dragon (drak). Ktokoľvek zabije túto príšeru, jeho celý tím dostane permanentný bonus do hry. Dôležitá súčasť hry.

DW (Don’t Worry) – čiže neboj sa, nestrachuj sa či nezaťažuj sa tým.

E

E – označenie tretej ability, ktorú má každý hrdina pôvodne nastavenú na klávese E.

EB (Enemy Blue) – skratka pre označenie nepriateľského blue buffu. Hráči takto upozorňujú na spawnutie nepriateľského buffu, ktorý by bolo dobré si uchmatnúť pre seba.

ER (Enemy Red) – skratka pre označenie nepriateľského red buffu. Hráči takto upozorňujú na spawnutie nepriateľského buffu, ktorý by bolo dobré si uchmatnúť pre seba.

Etc (Et cetera) – skratka latinského výrazu. V preklade znamená a tak ďalej, resp. atď.

EUNE (Europe & Nordic East) – server pre hru League of Legends určený pre Severnú, Strednú a Východnú Európu.

EUW (Europe West) – server pre hru League of Legends určený pre Západnú Európu.

Eve (Evelynn) – meno postavy v hre.

Exp (Experience) – skratka od slova experience, čiže skúsenosť. U nás sa zaužíval výraz (jeden) exp, (tie) expy a (viac) expov. Jedná sa o body skúseností, ktoré dostáva hráč za zabitie creepov, monštier, protihráčov, ničenie veží a podobne.

Ez (Ezreal) – meno postavy v hre.

F

F2P (Free 2 Play) – čiže na hranie zadarmo. Označenie pre hry , za ktorých hranie nemusíte platiť. Číslo 2 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „to“. Čiže spisovne je to Free To Play. Ale „2“ sa píše pohodlnejšie ako „To“ 😛

FB (First Blood) – alebo prvá krv. Je to prvé zabitie v danom zápase, ktoré je oproti ostatným odmenené vyššou čiastkou peňazí.

Fck (Fuck) – skratka jedného z najznámejších anglických slovíčok 😛

FF (Forfeit) – voľne preložiteľné ako vzdať to. Skratka používaná keď niekto z tímu chce, aby váš tím inicioval hlasovanie o vzdaní zápasu v prospech súpera.

FFS (For Fuck’s Sake) – v podstate bezradné zvolanie a prejav vlastnej frustrácie. Teoreticky preložiteľné ako do riti.

Fiddle (Fiddlesticks) – meno postavy v hre.

FK (Free Kill) – doslova zabitie zadarmo. Oznam pre spoluhráčov, že niektorý z nepriateľov urobil chybu – napr. ostal na lajne s 50 životmi, a ktokoľvek ho môže zabiť doslova zadarmo. Alebo vám to napíše nepriateľ, ak má pocit, že vás zabil zadarmo -t.j. zabil vás ale sám neutŕžil žiadnu ranu an inepriľiel napr. o vežu a podobne. Druhý význam môže byť skratka od slova fuck.

FL (Friends List) – zoznam priateľov v klientovi League of Legends.

fl (Flash) – skratka pre summoner spell Flash. Zvyčajne to píše do chatu spoluhráč, ktorý videl nepriateľa použiť toto dôležité kúzlo a dáva tak na známosť, že ho dotyčný nemá k dispozícii a je o to jednoduchšie ho zabiť. Napríklad: Fizz no fl a pod.

FM (Frozen Mallet) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

FoW (Fog Of War) – doslova hmla vojny 🙂 Označenie zatemnenej časti mapy, na ktorej nevidíte pohyb nepriateľského tímu a jeho jednotiek.

FotM (Face of the Mountain) – predmet v hre pre melee supportov.

FOTM (Flavour Of The Month) – doslova príchuť mesiaca. Označenie pre hrdinov a ich vlastný build, prípadne taktiku, ktoré boli doteraz neznáme, no rapídne získajú popularitu kvôli vysokej výhernosti. Z bývalých FOTM môžeme spomenúť 2x Brutalizer na jungleroch, Smite + Teleport pre top lanerov a podobne.

FPS (Frames Per Second) – doslova obrázky za sekundu. Číselné označenie kmitania obrazovky. 30 je minimum, ideálny počet je 60 a viac. FPS s hodnotou pod 30 znamená, že budete hru vidieť veľmi sekane.

G

GA (Guardian Angel) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

GP (Gangplank) – meno postavy v hre.

GG (Good Game) – alebo dobrá hra, túto skratku píšu hráči na konci hry, ak si hru užili a bavili sa pri nej.

GJ (Good Job) – doslova dobrá práca. Pochvala spoluhráča, ak sa mu podarilo urobiť niečo dobré (napr. zachrániť iného spoluhráča, dať kill, zachrániť vežu a podobne).

GL (Good Luck) – doslova veľa šťastia. Toto si želajú spoluhráči na začiatku hry. Nečakané 🙂

GLHF (Good Luck Have Fun) – doslova veľa šťastia a bavte sa. Obšírnejšie želanie oproti GL.

Grag (Gragas) – meno postavy v hre.

GTFO (Get the fuck out) – alebo páľ do prdele… slušne povedané 😀 Hráč tak naznačuje spoluhráčovi buďto aby sa celkovo odpojil z hry alebo aby odišiel z jeho lajny a prestal mu brať expy a goldy.

H

H8 (Hate) – doslova nenávisť. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

HAM (Hard as A Motherfucker) – v tomto prípade ham neznamená šunka 😀 Ak o niekom povieme, že do toho ide HAM, myslíme tým, že sa plne odovzdá danej situácii a ide tvrdo za svojím cieľom. Napr. ak LeBlanc skočí pod vežu a použije všetky dostupné prostriedky na to, aby zabila svojho súpera, a nedbá na možný risk zo strany nepriateľského junglera a nepriateľskej veže. Alebo ak Jarnav 4 iniciuje súboj, pričom má len polovicu života a nepriateľ plný.

HC (hard core) – táto skratka má mnoho významov. Zvyčajne označuje niečo ťažké, náročné alebo ak je niekto do niečoho až príliš „zažraný“.

Hec ; Heca (Hecarim) – meno postavy v hre.

Heim ; Heimer (Heimerdinger) – meno postavy v hre.

HF (Have Fun) – v preklade bavte sa. Želanie spoluhráčom alebo nepriateľskému tímu na začiatku hry.

HP (Health Points ; Hit Points) – doslova body života. Životnosť postavy alebo creepa/monštra/veže. Používa sa aj skratka health – zdravie, alebo cz/sk skomolenina helt.

HP5 (Health Regeneration per 5 seconds) – čiže regenerácia bodov života za 5 sekúnd. Číselný údaj udávajúci koľko bodov života sa vám obnoví každých 5 sekúnd, ak si kúpite predmet s takouto schopnosťou.

I

i b (I base) – doslova idem do základne. Spoluhráč tak oznamuje ostatným, že sa ide tepleportovať do základne a teda na určitý čas nebude prítomný na mape.

IBG (Iceborn Gauntlet) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

ID (Identification) – doslova identifikácia. Vašimi ID údajmi je napr. váš e-mail, prihlasovacie meno a heslo do hry. NIKDY tieto údaje NIKDE nezverejňujte, ani ich nikomu neposkytujte. Ak si od vás niekto bude takéto informácie pýtať, nahláste ho.

IDC (I don’t care) – doslova nestarám sa alebo netrápi ma (to).

IDK (I don’t know) – v preklade neviem alebo netuším

IE (Infinity Edge) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

IF (Intentional Feeding) – čiže úmyselný feeding. Situácia, kedy sa hráč schválne necháva opakovane zabíjať nepriateľmi. Takéto správanie je nežiadúce, kazí hru a je Riotom prísne trestané.

IK (Instant Kill) – čiže okamžité zabitie. Synonymum slov gib, instakill či instagib. Detailnejší popis v sekcii Slovník – Pojmy.

IK (I Know) – doslova ja viem.

IK (Inquisitor Kane) – jeden borec hrajúci na EUNE servery… 😛

IMBA (Imbalanced) – v preklade nevyvážený. Označenie pre hrdinu alebo predmet, ktorý je silnejší, ako je pre hru zdravé a narušuje tak rovnováhu.

IMO (In My Opinion) – skratka pre podľa mňa (doslova podľa môjho názoru). Toto píšu hráči ak vyjadrujú svoj názor, ktorý sa nemusí zhodovať s ostatnými.

IMHO (In My Humble Opinion) – rovnaké ako IMO, doplnené o slovo humble – skromný. Čiže – podľa môjho skromného názoru.

Inhib (Inhibitor) – inhibítor je budova v základni tímu, ktorá umožňuje rodenie creepov. Po jej zničení daná vlna creepov prestane byť vysielaná z nexusu, až kým sa inhibítor sám po čase neobnoví.

Inv (Invite) – doslova pozvánka či pozvanie. Ak vám to niekto napíše do chatu v klientovi, chce aby ste mu poslali invitation – pozvánku, do hry.

Inv (Invade) – v preklade nájazd alebo vpadnutie. Ak to napíše spoluhráč na začiatku hry, má v pláne napadnúť, resp. vtrhnúť do džungle nepriateľského tímu a ukradnúť buff, prípadne zabiť ich junglera.

IP (Influence Points) – doslova body vplyvu. my používame skratku IP body alebo IPčka. Tie je možné získať hraním hry, a neskôr ich použiť v obchode na nákup postáv, rún alebo runových stránok. Všetko podstatné je možné zakúpiť za tieto body.

Ire (Irelia) – meno postavy v hre.

J

J4 ; Jarv (Jarvan IV) – meno postavy v hre.

Jack ; JitB (Jack in the Box) – názov ability postavy v hre menom Shaco, predvolená na klávese W.

Jay (Jayce) – meno postavy v hre.

JK (Just Kidding) – doslova iba žartujem. Toto sa dopisuje do chatu po vete, ktorá bola myslená ako vtip, ale mohla by vyznieť urážlivo.

K

Kar ; Karth (Karthus) – meno postavy v hre.

Kass ; Kassa (Kassadin) – meno postavy v hre.

Kat (Katarina) – meno postavy v hre.

Kay (Kayle) – meno postavy v hre.

KDA (Kills Deaths Assissts) – čiže Zabitia Smrte Asistencie. Je to výpis toho, ako sa vám darilo v hre a čísla predstavujú jednotlivé kategórie. Čiže koľko krát ste zabili nepriateľských hráčov, koľko krát ste počas hry umreli a koľko nepriateľov ste pomohli zabiť.

Ken (Kennen) – meno postavy v hre.

Kha (Kha’Zix) – meno postavy v hre.

Kog (Kog’Maw) – meno postavy v hre.

KS (Kill Steal) – teda ukradnuté zabitie. Označenie pre situáciu, kedy spoluhráč príde na miesto boja neskoro a jediným útokom alebo abilitou ukradne zabitie inému spoluhráčovi, ktorý v podstate vykonal všetku prácu. Túto skratku používajú len deti a ignoranti. 😛

KS (Kill Secure) – alebo zaistené zabitie. Ak nepriateľ ujde z boja s malým počtom životov, a iný spoluhráč ho dostihne (nadbehne mu alebo ho náhodou stretne niekde na mape) a dorazí.

KS (Kill Streak) – hráč sa ocitne na „kill streaku“ ak postupne zabíja nepriateľských hrdinov bez toho, aby medzitým sám umrel. Kill Streak sa začína počítať od tretieho zabitia a zruší sa v momente, keď takýto hráč umrie.

L

L2P (Learn 2 Play) – doslova nauč sa to hrať. Zvyčajne vám to povedia hráči, ktorí si myslia, že danú hru/situáciu/postavu nezvládate a celkovo je to dosť arogantná skratka. Odporúčame nepoužívať. Číslo 2 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „to“. Čiže spisovne je to Learn To Play. Ale „2“ sa píše pohodlnejšie ako „To“ 😛

L8 (Late) – doslova neskoro. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

LB (LeBlanc) – meno postavy v hre.

LCS (League ChampionShip) – voľne preložené ako Ligový šampionát, Šampionát Ligy… kľudne si to nazvite aj Liga Majstrov 😀 Je to skratka označujúca profesionálne hranú ligu tejto hry.

Lee (Lee Sin) – meno postavy v hre.

LF (Looking For) – doslova hľadám. Toto sa píše zvyčajne na fórach, ak niekto niekoho/niečo hľadá (napr. spoluhráčov, určité video, návod, radu…)

LFT (Looking For Team) – čiže hľadám tím. Takto hráči oznamujú, že hľadajú tím, v ktorom by mohli hrať. Bežná je aj skratka LFG (Looking For Group – čiže hľadám skupinu). Skupinu hráčov.

LS (Lifesteal) – voľne preložené ako kradnutie života. 🙂 Určité predmety v hre umožňujú túto funkciu, kedy vami spôsobené AD poškodenie vracia určité percento späť v podobe doplnenia života. Príklad: máte 100 AD a 10% LS. Keď spôsobíte 100 bodov poškodenia, vaša postava sa vylieči za 10 hp.

Liss (Lissandra) – meno postavy v hre.

LoL (League of Legends) – názov tejto hry.

LOL (Laughing Out Loud) – doslova hlasno sa smiať. Skratka používaná ak vás niekto poriadne rozosmeje svojím konaním alebo tým, čo povedal.

LOM (Low On Mana) – voľne preložené ako mám málo many. Toto sa píše do chatu pre tím, aby spoluhráči vedeli, že daný hráč má málo many a preto ak sa strhne boj alebo niečo podobné, nebude môcť využiť všetky svoje dostupné ability. Rozdiel oproti OOM je, že stále má manu aspoň na 1-2 ability.

LP (League Points) – alebo ligové body. Sú to body, ktoré sa získavajú za výhry v ranked hrách. Po dosiahnutí 100 bodov sa dostáva hráč do promo série, kde hrá o postup do vyššej divízie.

LW (Last Whisper) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

M

M8 (Mate) – doslova kamarát či kámo. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

MagPen (Magic Penetration) – čiže prieraznosť magickej odolnosti, údaj ktorý napovedá, koľko odolnosti na mágiu nepriateľa váš magický útok odignoruje.

Malp ; Malph (Malphite) – meno postavy v hre.

Malz (Malzahar) – meno postavy v hre.

Mao (Maokai) – meno postavy v hre.

MB (My Bad) – čiže moja chyba. Používa sa ako ospravedlnenie po tom, ako niečo pokazíme a plne si to uvedomujeme a berieme za to zodpovednosť.

META (Most Effective Tactics Available) – čiže najefektívnejšia dostupná taktika. Podstatou hry League of Legends je zničiť nepriateľský Nexus. Najefektívnejšia taktika, akou je tento cieľ možné dosiahnuť, sa v skratke nazýva META. Je to súbor zaužívaných pravidiel, ktoré nasleduje väčšina hráčov. T.j. hrajú vybraných hrdinov a vybraným spôsobom. Napr. momentálna META diktuje zloženie v tíme ako 1x top, 1x jungle, 1x mid, 2x bot (ADC + support). META ako taká sa postupom času mení a stále vyvíja. Napríklad v sezóne 3 dominovali top lajne tanky (Mundo, Shyvana) a v sezóne 5 sa META pomaly mení a začínajú jej dominovať mágovia (Lissandra, Morgana, Swain). Je to tak preto, lebo na každú taktiku sa časom nájde proti-taktika, ktorá sa postupne stane novou METOU. Viac o META sa dozviete aj v tomto videu.

MF (Miss Fortune) – meno postavy v hre.

MIA (Missing In Action) – skratka používaná na oznámenie spoluhráčom, že vám chýba váš oponent, preto by si mali dávať pozor. Dnes ho nahradzuje populárnejšia skratka – SS.

Mid (Mid Lane) – skratka pre označenie stredovej lajny na mape Summoner’s Rift.

Miss (Missing) – doslova chýba. Skratka používaná na oznámenie spoluhráčom, že vám chýba váš oponent, preto by si mali dávať pozor. Dnes ho nahradzuje populárnejšia skratka – SS – ktorá je odvodená práve od tejto skratky.

MK (Minion Kills) – čiže zabitia minionov, čo je len iný názov pre oficiálne používané CS.

MM (Marksman) – doslova ostrostrelec. Skratka pre označenie špecifickej role v tíme. Skôr sa používa zaužívaná skratka ADC.

MMR (MatchMaking Rating) – veľmi voľne sa to dá preložiť ako hodnotenie vyhľadávania hier. Je to systém hodnotenia vašich výkonov v hre, ktorý sa na základe výsledkov (resp. ako dobre/zle vám to ide) vás snaží zaradiť do skupiny hráčov s podobnými zručnosťami. Mal by zabrániť, aby sa v hodnotenom zápase proti sebe stretli napr. bronze hráči a diamond hráči, MMR systém taktiež ovplyvňuje koľko LP získate za výhru hodnoteného zápasu a koľko naopak stratíte za prehru. Presné fungovanie systému nie je verejne známe, aby sa zabránilo jeho zneužívaniu. Solo Que, Flex Que aj Blind Pick majú každý vlastné MMR hodnotenie.

MMT ; MMNT (Moment) – ako aj u nás, to znamená moment, chvíľa. Možné použiť aj v zmysle „počkaj chvíľu„.

MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) – typ hry viacerých hráčov kombinujúci prvky RPG a RTS hier. Príklady: LoL, DotA 2, Smite a pod.

Mord ;Morde (Mordekaiser) – meno postavy v hre.

Morg (Morgana) – meno postavy v hre.

MP5 (Mana Regeneration per 5 seconds) – čiže regenerácia bodov many za 5 sekúnd. Číselný údaj udávajúci koľko bodov many sa vám obnoví každých 5 sekúnd, ak si kúpite predmet s takouto schopnosťou.

MPen ; (Magic Penetration) – čiže prieraznosť magickej odolnosti, údaj ktorý napovedá, koľko odolnosti na mágiu nepriateľa váš magický útok odignoruje.

MR (Magic Resistance) – v preklade magická odolnosť. Ekvivalent zbroje, avšak MR chráni pred magickými útokmi nepriateľov.

MS (Movement Speed) – čiže rýchlosť pohybu. Tento číselný údaj ukazuje, ako rýchlo sa postava pohybuje po mape.

Mundo (Dr.Mundo) – meno postavy v hre.

MVP (Most Valuable Player) – doslova najhodnotnejší hráč. Označenie pre hráča, ktorý sa najviac zaslúžil o výhru tímu. Oficiálne sa táto cena udeľuje po skončení majstrovstiev sveta, jednému z členov výherného tímu (minulý rok dostal cenu Mata, support tímu Samsung White). Ale občas spoluhráči alebo protihráči takto vyjadria pochvalu niektorému z hráčov, ktorý naozaj poťahal daný tím k víťazstvu.

N

N1 (Nice One) – doslova pekne. Pochvala spoluhráča za dobrý výkon (kill, dostihnutie nepriateľa, dobre trafený skillshot alebo záchrana iného spoluhráča…).

NA (North America) – server pre hru League of Legends určený pre Severnú Ameriku a Kanadu.

Naut ; Nauti (Nautilus) – meno postavy v hre.

NC (No Comment) – čiže bez komentára.

Nid ; Nida (Nidalee) – meno postavy v hre.

NJ (Nice Job) – doslova pekná práca. Rovnaký typ pochvaly ako N1 či GJ.

Noc ; Noct (Nocturne) – meno postavy v hre.

NP (No problem) – v preklade pohoda alebo žiadny problém či niet za čo.

NZ (Není zač) – keďže ide o český výraz, obkec okolo snáď nie je potrebný. Pre anglicky hovoriacich hráčov môžete použiť anglický ekvivalent YW (you’re welcome).

O

OB (Our Blue) – čiže naša modrá. Táto skratka sa používala hlavne v čase kedy neexistovali v hre zabudované časovače. Spoluhráči zvykli písať do chatu napr. ob1537 čo znamená, že náš modrý buff sa spawne na svojom mieste v čase 15:37. Občas sa to používa aj dnes, lebo väčšina hráčov časovače aj tak ignoruje. 🙁

OBS (Open Broadcaster Software) – program zadarmo, masívne využívaný na streamovanie a nahrávanie videí z hier, plochy a podobne. Dá sa prepojiť s YouTube a Twitch.tv

OG (Original) – doslova originál.

OMG (Oh My God) – v preklade bože môj alebo pre boha. Napr. „omg what are you doing“ čiže „pre boha čo to robíš„.

OMFG (Oh My Fucking God) – silnejšia verzia OMG.

OMW (On My Way) – v preklade som na ceste. Informácia pre spoluhráčov, že dotyčný hráč smeruje na určené miesto a čoskoro tam bude.

OOM (Out Of Mana) – v preklade bez many. Informácia pre spoluhráčov, že dotyčný hráč nemá manu a preto nemôže používať svoje kúzla a ability. V podstate je to upozornenie, aby ste nečakali od neho pomoc, pretože na to nemá prostriedky.

OP (Overpowered) – označenie pre predmet alebo hrdinu, ktorých sila je neprirodzene veľká a narušujú tak rovnováhu hry. Voľne preložiteľné ako príliš silný (???)

OP (Original Post) – čiže pôvodný príspevok. Táto skratka sa používa na fóre a označuje sa ňou prvý, čiže originálny príspevok. Napr: súhlasím s OP, že nerf si daná postava zaslúžila.

OR (Our Red) – čiže naša červená. Táto skratka sa používala hlavne v čase kedy neexistovali v hre zabudované časovače. Spoluhráči zvykli písať do chatu napr. or1537 čo znamená, že náš červený buff sa spawne na svojom mieste v čase 15:37. Občas sa to používa aj dnes, lebo väčšina hráčov časovače aj tak ignoruje. 🙁

Ori (Orianna) – meno postavy v hre.

OTP (One Trick Pony) – skratka pre označenie niekoho, kto ovláda hranie iba jedného šampióna (zvyčajne na veľmi vysokej úrovni).

OTW (On The Way) – v preklade na ceste. Rovnaký význam ako OMW.

P

P (Passive) – pasívna schopnosť hrdinov. Po našom pasívka.

P2W (Pay 2 Win) – doslova platiť si za výhru. Takto sa označujú zvyčajne online hry, kde si musíte za peniaze kupovať vylepšenia do hry (napr. zbrane a výbavu), aby ste mali šancu uspieť a vyhrať (proti ostatným platiacim hráčom). Číslo 2 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „to“. Čiže spisovne je to Pay To Win. Ale „2“ sa píše pohodlnejšie ako „To“ 😛

P4A (Pay 4 Advantage) – alebo zaplatiť si za výhodu. Takto sa označujú zvyčajne online hry, kde si môžete za peniaze kupovať vylepšenia do hry (napr. zbrane a výbavu), aby ste si zvýšili šancu uspieť a vyhrať (proti ostatným hráčom). Rozdiel oproti P2W je, že všetko čo si kupujete za peniaze, je možné kúpiť aj za hernú menu (zlato,  a pod.) avšak bude vám to trvať dlhšie. Skvelým ríkladom P4A hry je Heartstone. Číslo 4 sa v angličtine vyslovuje podobne ako spojka „for“. Čiže spisovne je to Pay For Advantage. Ale „4“ sa píše pohodlnejšie ako „for“ 😛

Pant ; Panth (Pantheon) – meno postavy v hre.

PBE (Public Beta Enviroment) – verejný, testovací beta server, kde si môžete vytvoriť osobitný účet a hrať s postavami a predmetmi tak, ako ich plánujú autori hry v najbližšej dobe zmeniť. V podstate ide o testovacie pieskovisko nadchádzajúcich zmien, kde máte dostupných všetkých hrdinov, runy a masteries.

PD (Phantom Dancer) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

Penta (Pentakill) – toto ohlási hlásateľka, keď sa jednému človeku podarí zabiť všetkých päť protihráčov v krátkom časovom úseku.

PFE (Pulsfire Ezreal) – meno postavy v hre, so skinom Pulsefire.

PLS (Please) – v preklade prosím.

Pot (Potion) – čiže nápoj. Označenie pre Health Potion – dopĺňa body života alebo Mana Potion – dopĺňa body many. Prípadne pre iný z nápojov dostupných v obchode.

Pro (Professional) – doslova profesionál. Označenie pre profesionálnych alebo veľmi skúsených hráčov.

PvP (Player versus Player) – čiže hra reálnych hráčov proti iným reálnym hráčom.

Q

Q – označenie prvej ability, ktorú má každý hrdina pôvodne nastavenú na klávese Q.

QQ – znázorňuje dvojicu plačúcich očí, čím sa v textovej forme dá vyjadriť smútok. Napr: „Nepriateľ mi ušiel s 5hp a nedal som kill… QQ“

QSS (Quicksilver Sash) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

Quint (Quintessence) – alebo v CZ/SK slangu quinta. Označenie pre typ runy.

R

R – označenie štvrtej, ultimátnej ability, ktorú má každý hrdina pôvodne nastavenú na klávese R.

Raka (Soraka) – meno postavy v hre.

Rank ; Ranked – v prípade skratky sa jedná o skrátenie spojenia Ranked Game, čiže kompetitívny režim hry. Rank môže poukazovať na pozíciu v ranked (čiže hodnotenom) rebríčku.

Rat – doslova potkan. Označenie postavy v hre menom Twitch, ktorý je naozaj potkan 🙂

Rdy (Ready) – skratka pre slovo pripravený (napr. začať hru, zaútočiť, …)

Re (reappear) – skratka pre slovo znovuobjavenie sa, v tomto prípade návrat nepriateľa do zorného poľa na mape, čím spoluhráč oznamuje že predtým hlásený protihráč už viac nie je MIA, MISS, SS.

Rec (Recall) – označenie pre kúzlo Recall, ktoré vás do niekoľko sekúnd teleportuje do základne.

Ren ; Rene (Renekton) – meno postavy v hre.

Reng ; Rengo (Rengar) – meno postavy v hre.

Rekt – skomolenina používaná na označenie situácie, v ktorej hráč (alebo viacerí) zomrel v priebehu pár sekúnd od stretu s nepriateľom. Pôvod pochádza zo slova wrecked – čiže rozbitý/zničený, ktoré sa vyslovuje ako [rekt] pretože W sa v tomto prípade zamlčuje. Rovnako sa tento výraz stal obľúbeným aj preto, že výslovnosť pripomína skratku od slova rektum (análny otvor), čím sa naznačuje, že daný hráč ktorý práve zomrel bez šance na protiútok, bol v podstate znásilnený.

Req (Requiem) – skratka pre ultimátnu abilitu postavy menom Karthus, prednastavenú na klávese R.

RIP (Rest In Piece) – anglická skratka pre odpočívaj v pokoji. Toto sa píše ak niekto nečakane zomrie, zvyčajen následkom vlastnej chyby. Používa sa aj vtipnejšia verzia RIP IN PEPPERONI.

RLY (Really) – čiže skutočne. Slovo myslené sarkasticky alebo ofenzívne, závisí na situácii, ale v nižích ligách je to skôr prejav toxicity. Napr. jungler umrie na red buffe a top laner na to napíše „rly?“

RNG (Range) – doslova dosah. Myslí sa tým dosah napríklad veže, hrdinovho útoku alebo vzdialenosť do akej môže postava zosielať kúzla.

RoA (Rod of Ages) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

ROFL (Rolling On Floor Laughing) – v preklade váľať sa po zemi od smiechu. Bežne používaná skratka ak niekto povie/urobí niečo skutočne veľmi smiešne.

ROFLMAO (Rolling On Floor Laughing My Ass Off) – vyšší stupeň ROFL zahŕňajúci análny otvor smejúceho sa človeka, čo však nedokážem presne preložiť do slovenčiny :/

RP (Riot Points) – body, ktoré je možné získať zakúpením za reálne peniaze. Tieto body je možné použiť na nákup skinov alebo iných kozmetických zmien, ktoré nijako neovplyvňujú hru samotnú.

Rylais (Rylai’s Crystal Scepter) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

S

Sej ; Seju (Sejuani) – meno postavy v hre.

Shroom – skratka od slova mushroom – čiže hríb. Označenie ultimátnej ability Noxious Trap, ktorú má hrdina menom Teemo prednastavenú na klávese R a vyzerá ako hríbik.

Shyv (Shyvana) – meno postavy v hre.

Siv (Sivir) – meno postavy v hre.

Skar (Skarner) – meno postavy v hre.

Sora (Soraka) – meno postavy v hre.

SOTO (Sword Of The Occult) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

SR (Summoner’s Rift) – názov mapy na ktorej sa hrá klasický režim hry. Nemýliť si so skratkou pre Slovenkú Republiku 😛

Srsly (Seriously) – skratka znamená vážne, fakt alebo skutočne. Zvyčajne sa používa v obviňovacom tvare ak niekto z hráčov urobí hlúposť. napr. ak spoluhráč rozpúta súboj sám proti trom, zomrie a iný spoluhráč napíše niečo na štýl „srsly, dude?“ čiže „to ako fakt, kámo?

SS (Miss) – skratka, ktorou hráč informuje ostatných, že mu zmizol protihráč z dohľadu. Sú to posledné 2 písmenká slova miss, čo znamená chýbať. Momentálne preferovaný, kratší ekvivalent skratiek MIA alebo MISS.

Strat (Strategy) – čiže stratégia.

sum ; summ (Summoner) – skratka pre Summoner Spell čiže Vyvolávačské kúzlo. Túto skratku píšu do chatu spoluhráči, ak nepriateľ odpáli obidva Summoner spelly, napr. Flash a Heal. Namiesto toho aby zbytočne vypisovali osobitne použitie oboch kúzel (nech sú hocijaké), je jednoduchšie a rýchlejšie napísať napr. Irelia no summs.

SUPP (Support) – doslova podpora. Skratka pre označenie špecifickej role v tíme.

SV (Spirit Visage) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

T

TB (Team Builder) – názov PvP režimu, kedy si dopredu vyberiete postavu a rolu, ktorú chcete hrať a systém vám podľa toho hľadá spoluhráčov. Odpadáva boj o miesto a postavu ako napr. pri lind picku.

TB (Their Blue) – čiže ich modrá. Táto skratka sa používala hlavne v čase kedy neexistovali v hre zabudované časovače. Spoluhráči zvykli písať do chatu napr. tb1537 čo znamená, že modrý buff nepriateľského tímu sa spawne na svojom mieste v čase 15:37. Občas sa to používa aj dnes, lebo väčšina hráčov časovače aj tak ignoruje. 🙁

TBH (To Be Honest) – doslova aby som pravdu povedal či pravdupovediac. napr. „tbh you lost us the game“ – čiže  „pravdupovediac ty si nám prehral celú hru„.

TD (Tower Diving) – názov pre akciu, kedy hráč prenasleduje nepriateľa pod jeho vlastnú obrannú vežu. Často využívaná, nebezpečná taktika v hre.

TF (Twisted Fate) – meno postavy v hre.

TF (Trinity Force) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

TF (Team Fight) – čiže tímový boj. Súboj, kedy sa stretnú 4-5 hráči z každého tímu a zvedú vzájomný súboj. Aby sa predišlo mýleniu si skratky pre boj s menom hrdinu alebo názvom predmetu, táto skratka sa zvykne písať malými písmenami.

TL;DR (Too Long ; Didn’t Read) – doslova znamená Príliš dlhé ; Nečítal som to. Ďalšia skratka z fóra. Používa sa na začiatku odpovede na nejaký extrémne dlhý príspevok, ktorý ste ani neprečítali celý, práve pre jeho obsažnosť. Ak to napíšete na začiatok svojej odpovede, naznačujete čitateľom, že ste pôvodný príspevok nečítali celý a teda možno poviete niečo, čo tam riešil aj autor. Ak ste sami autormi extrémne dlhého článku, môžete po dopísaní vynechať riadok, zadať túto skratku, znova vynechať riadok, a následne 3-4 vetam izhrnúť celý svoj mega dlhý príspevok pre ľudí, ktorých to nezaujíma natoľko aby to čítali celé. Určite to mnohí ocenia.

Top (Top Lane) – označenie pre hornú, najdlhšiu lajnu mapy Summoner’s Rift.

TOP (Target of Opportunity) – voľne preložené to znamená príležitostný cieľ. Napríklad počas team fightu sa váš tím sústredí na zabitie nepriateľského junglera, no odrazu si uvedomíte, že ich support má 10% životov, preto sa stane vaším TOP a zmeníte pôvodné zameranie práve na tohto polomŕtveho hráča.

TP (Teleport) – skratka pre jedno zo Summoner Spells (Vyvolávačských  kúzel).

TR (Their Red) – čiže ich červená. Táto skratka sa používala hlavne v čase kedy neexistovali v hre zabudované časovače. Spoluhráči zvykli písať do chatu napr. tr1537 čo znamená, že červený buff nepriateľského tímu sa spawne na svojom mieste v čase 15:37. Občas sa to používa aj dnes, lebo väčšina hráčov časovače aj tak ignoruje. 🙁

Tris ; Trist (Tristana) – meno postavy v hre.

TT (Twisted Treeline) – názov mapy na ktorej hrajú trojčlenné tímy.

T_T – doslova skratka two tears čiže dve slzy, ale zároveň to s trochou fantázie pripomína 2 zatvorené oči, z ktorých tečú slzy ( _ sú ústa). Vyjadrenie smútku. Napr. ak nám ujde nepriateľ s 3 hit pointami.

Tryn ; Trynda (Tryndamere) – meno postavy v hre.

TY (Thank You) – skratka pre ďakujem alebo díky.

U

u2 (you too) – skratka pre výraz ty tiež. Používa sa zvyčajne ako odpoveď na kompliment, keď chcete ukázať spoluhráčovi, že sa vám to podarilo aj jeho zásluhou. Napríklad ak jungler gankne linku, vy si dáte kill a on vám napíše „gj“, patrí sa odpovedať „u2“ pretože aj vďaka nemu sa vám ten kill podarilo získať.

Ult ; Ulti (Ultimate) – označenie pre ultimátnu, čiže najsilnejšiu abilitu každého hrdinu. Štandardne je prednastavená na klávese R.

UP (UnderPowered) – opak OP. Keď je nejaký predmet, hrdina alebo abilita tak slabá, až sa to neoplatí hrať.

V

V ; VS (Versus) – v preklade proti. Touto skratkou sa zvykne označovať vzájomný zápas ako hráčov, tak tímov. Napr. Elements vs SK Gaming.

Var (Varus) – meno postavy v hre.

Vel (Vel’Koz) – meno postavy v hre.

Veig ; Veigo (Veigar) – meno postavy v hre.

Vent (Ventrilo) – program na vzájomnú hlasovú komunikáciu. Niečo ako Skype alebo Team Speak.

Vik (Viktor) – meno postavy v hre.

Vlad (Vladimir) – meno postavy v hre.

Voli (Volibear) – meno postavy v hre.

W

W – označenie druhej ability, ktorú má každý hrdina pôvodne nastavenú na klávese W.

W8 (Wait) – doslova počkaj. Skratka sa zaužívala lebo výslovnosť písmena 8 sa zhoduje s výslovnosťou daného slova.

W/E ; WE (WhatEver) – čiže čokoľvek. Túto skratku hráč použije, ak ho absolútne netrápi, čo sa práve stalo alebo ak chce naznačiť ostatným, aby na to zabudli (zvyčajne preto lebo urobil chybu).

WO (WithOut) – v preklade bez. Bez niečoho, bez niekoho. Napr. „Lux wo Flash“ znamená, že Lux najbližších pár minút nemá dostupný spell Flash. Rovnako sa dá použiť slovo no – nie. Napr. „Lux no Flash“.

WOTA (Will Of The Ancients) – predmet v hre, ktorý je možné kúpiť v obchode.

WOTD (First Win Of The Day) – v preklade prvá výhra dňa. Raz za 22 hodín dostane každý hráč za prvú vyhranú hru dňa (PvP alebo Coop) bonus 150 IP navyše.

WP (Well Played) – po našom dobre zahrané. Pochvala spoluhráča za dobrý výkon v hre. Na konci hry sa niekedy používa v spojení s GG – GGWP.

WTF (What the fuck) – slušne preložené to znamená čo do riti?

WTH (What the hell) – v preklade čo do pekla?

Wu ; Wuk (Wukong) – meno postavy v hre.

WW (Warwick) – meno postavy v hre.

X

x9 ; 9x – ak niekto žiada všetkých zúčastnených hráčov (aj nepriateľských) aby niekoho reportli (nahlásili). Príklad: „9x this Yasuo pls“

Xin ; XZ (Xin Zhao) – meno postavy v hre.

Y

Yas (Yasuo) – meno postavy v hre.

Yi (Master Yi) – meno postavy v hre.

Yor (Yorick) – meno postavy v hre.

YW (You’re Welcome) – skratka anglického nemáš za čo. Český ekvivalent je NZ (není zač).

Z

Zil (Zilean) – meno postavy v hre.

Comments
  1. 3 roky ago
    • 3 roky ago
  2. 1 rok ago
    • 1 rok ago

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *